2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
BLOG
Comtr Alan Adı Nasıl Alınır?
İnternet     2019-05-03 10:09:14
Comtr Alan Adı Nasıl Alınır?
Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

Ticari amaçlar ile kullanım için alınan alt alan adına com.tr domain denilmektedir. Com.tr uzantılı olan domaini alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi ve bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Bu şartlar ile ilgili bilgilere blog yazımızı okuduktan sonra sahip olabilirsiniz.

Son dönemlerde sıkça kullanılan .tr uzantılı domainler için bir belge hazırlanmasına gerek yok iken, .com.tr uzantıları için bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Çünkü .com.tr uzantısı kullanılabilmesi için kurumsal bir kimliğe sahip olunması gerekir.

com.tr domain uzantıları yani alan adları, ODTÜ’ye bağlı olan kurum tarafından yönetiliyor. Bu kurum aracılığı ile alan adları kişisel isme ya da şirket ismine tescil ettirilebilmektedir. Her iki uzantı için de yapılacak işlemler ve hazırlanması gereken evraklar değişmektedir.

Kişisel Alan Adı Nasıl Alınır?

Kişisel .tr alan adı almak için bazı yolların izlenmesi gerekir. Kişisel alan adı almak, kurumsal alan adı almaya göre çok daha kolaydır. Türkiye’de bu konuda hizmet veren birçok firma bulunsa da, işlemler ODTÜ aracılığı ile yürütülmektedir. ODTÜ tarafından üstlenilen görev gereği, Türkiye’de alınan .tr uzantılı domainler kontrol edilmektedir. Birçok firma aracılığı ile nic.tr alınsa da, alan adı ODTÜ’ye onaylatılmak zorundadır.

Kişisel alan adı almak için yapılması gereken işlemler çok basittir. Öncelikle alan adı belirlenir ve sonrasında kimlik gönderilir. Ancak kişisel alan adı alırken kimlikte geçen ad ve soy ad şeklinde kişisel alan adı alınmaktadır. Bunun dışında kişisel alan adı verilmiyor.

Kurumsal Alan Adı Nasıl Alınır?

Kişisel alan adı almaktan daha zor olan kurumsal alan adı için birkaç işlemin gerçekleştirilmesi istenir. Kurumsal alan adı almak için ilk olarak ir markaya sahip olunması gerekir. .com.tr olarak alınması istenen kelimenin marka olması zorunludur.

Eğer alınacak isim marka değil ise öncelikle Türk Patent Enstitüsünden marka patent işlemi gerçekleştirilir. Firma sahibi olan ve marka patentini gerçekleştirmiş kişilerin marka tescil belgesi, marka sahibinin kimliğinin fotokopisi ve alan adı formu belgelerini hazırlaması ve başvurunun yapılması gerekir. Yapılan başvuru sonucu, ortalama 5 gün içerisinde sonuçlanır.