2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
BLOG
Google Material Design Nedir?
Teknoloji     2017-02-02 10:34:51
Google Material Design Nedir?
Material Design, ilk defa Google'ın 2014 Yılında gerçekleştirilen Google I/O geliştirici konferansında duyurulan bir arayüz dilidir. Duyurulan bu arayüz dilinden önce tasarlanan Android uygulamalarının her birinde farklı bir tasarım şemasıyla karşılaşabiliyorduk. Çünkü tasarım konusunda belirlenmiş net ve keskin sınırlamalar olmuyordu. Bu  her ne kadar yazılımcılar için  büyük bir artı olsa da kullanıcılar için her uygulamada farklı bir arayüz büyük sorun oluşturuyordu.

Her kullanmaya başladığımız Android uygulamasında farklı bir düzen bizi karşılıyor ve sonuç olarak nereye tıkladığımızda neyin çıkabileceğini çoğu zaman anlayamayabiliyorduk. 

Google'ın sunduğu bu yeni tasarım diliyle tasarlanan Android uygulamaları sayesinde artık tüm uygulamaların arayüzleri birbirine benziyor ve aynı şemayı paylaşıyor. Böylece kullanıcılar için tasarım açısından hem farklılıkların en aza indirildiği bir işletim sistemi sunuluyor hem de  kolay kullanabilirlik özelliği kazandırılıyor.

Material Design'de şema düzeninin yanı sıra  renk düzeni olarak da daha pastel renkler kullanılıyor. Böylece tüm uygulamaların simgelerinden tasarımına kadar grafik arayüzü tümüyle kullanıcılara tanıdık kılınabiliyor. Bir uygulamayı açtığımızda karşımıza çıkan canlı renk ve diğerindeki flat renk sorunu da bu yeni tasarım dili sayesinde tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Material Design hakkında bu sayafada yer verdiğimiz açıklamaları yetersiz buluyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Google'ın sizi düşünerek hazırlamış olduğu bilgilendirme sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.