×
Responsive web tasarım nedir?
 09 Ekim 2015-Web Tasarımı
Responsive tasarım halen çoğu kişinin o da ne diye tepki verdiği bir terimdir. Türkçe karşılığı duyarlı anlamını içermektedir. Responsive duyarlı tasarım web siteleri ve web tabanlı uygulamalar için kullanılan bir terimdir. Web sitelerinin ya da web tabanlı uygulama ve programların mobil platformlarda uygun görüntülenmesini sağlayan kod altyapısıdır.

Responsive tasarıma neden ihtiyaç duyuldu diye soracak olursanız, günümüzde mobil cihaz ( tablet ve akıllı telefon) ları kullanarak internete giren kişi oranı %27 yi geçmiş her gün de bu oran hızla artmaktadır. Bu da beraberinde web sitelerinin ve uygulamaların mobil uyumlu yapılma ihtiyacını getirmektedir. kulllanıcıların web sitelerini rahat , kolay ve pratik bir biçimde görüntülemelerini sağlamaktadır. Responsive tasarım  farklı CSS kod altyapılarını kullanarak , farklı çözünürlüklerde düzgün görüntülemenin sağlanmasıdır.

responsive-tasarim

Bunun ile ilgili detayları Responsive Web Tasarım Tekniği ve Uygulaması başlığı altında yazacağım başka bir makalde değineceğim.  Şimdilik bilinmesi gereken kısaca Responsive demek , Mobil Uyumlu demek . . .