2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
BLOG
Tor Project
Teknoloji     2014-03-04 10:24:01
WhatsApp gibi mobil mesaj servislerini kullanırken endişe duyuyorsanız, piyasaya yeni çıkan ve kendinden oldukça emin bu yeni araçla tanışabilirsiniz.İnternette iz bırakmadan dolaşmanızı sağlayan Tor Project , sizlere anında mesajlaşma aracı sunuyor üstelik kendi internet tarayıcınız ile uyumlu bir halde geliyor.

Tor Project , oldukça iddaalı ve iletişim araçları içerisinde en güvenilir olmayı hedefliyor. Projenin yol haritası ise, tamamiyle açık kaynak kodlu sohbet sistemi, instantbir üzerinden ilerliyor ve istemci, verileri Tor'un birçok güvenlik katmanından geçirerek gönderiyor. Bu sayede internette herhangi bir iz bırakmıyorsunuz ve geçmişe dönük sizinle alakalı herhangi bir bilgi telefonunuzda yer almıyor. Sistemin deneme sürümü Mart ayının son dönemlerine doğru yayınlanması tahmin ediliyor.

Edward Snowden, yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte Prism ismindeki izleme programı ile NSA'nın bir bağlantısı olduğunu ortaya çıkartması ile birlikte kullanıcılar, kendilerine daha güvenli bir iletişim aracı aramaya başladı. Bu ihtiyacın artması ile birlikte Tor Project , kullanıcılara tamamen güvenli bir şekilde sohbetlerini gerçekleştirebileceği bir araç sunmayı amaçlıyor.