2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
BLOG
Web Servis Nedir ?
İnternet     2017-08-18 10:48:15
Web Servis Nedir ?

Web Servis web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet veren program parçalarıdır. Bir kullanıcının HTTP üzerinden bir web servisi kullanmasına RPC(Remote Procedure Call) denmektedir HTPP üzerinden yapılan bu çağrımlara karşı SOAP(Simple Obect Access Protocol) dediğimiz protokol XML çıktıları üretir. 

Veri transferi bu XML çıktıları sayesinde yapıldığı için platform bağımsız bir yapısı vardır. Web servisi kullanmak istediğiniz program parçasının hangi dilde yazıldığının pek bir önemi yoktur.Çünkü sonuçta Web servisten alacağınız veri tipi XML'dir.Bundan dolayı C# ile yazılmış bir Web Servis Java tarafından Java ile yazılan bir Web Servis .Net teknolojileri tarafından kolayca kullanılabilmektedir.Bu yazılımların çalıştıkları platformalarında pek önemi yoktur Unix üzerinde çalışan bir uygulamayla Windows üzerinde çalışan bir uygulama aynı Web Servisi sorunsuzca kullanabilirler.

Bir web servisten veri okuyup , veri almak istediğinizde bilgisayarınızda veri transferinin gerçekleşmesi için bir port açılır ve bu portan veri okunup veri gönderilir.