2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
Mobil Uygulama

 

Mobil Uygulama

Teknolojinin hayatımızın merkezi haline gelmesi ile öne çıkan pek çok platform olmuştur. Son yüzyılın en öne çıkan ve en çok kullanılan gelişimi olarak teknolojiyi vermek mümkündür. Ancak bu çok geniş bir kavramdır ve teknolojinin içerisinde pek çok kapsam bulunmaktadır. Teknoloji ile bir arada öne sunulan hizmet de internettir. İnternet günümüzün en yaygın kullanılan icadı olup aslında hayatımızın büyük bir çoğunluğunu kaplamaktadır. Birçok işi internetten halletmek mümkündür. İnternet yoğun olarak bilgisayar ve telefonlarda kullanılmaktadır.

Bilgisayar ve telefonlar herkesin elinde bulunan yaygın ürünler hale gelmiştir. Bu ürünlerin bu kadar kullanılması da özellikle uygulamalar ile olmuştur. Özellikle mobil uygulamalar sayesinde market, satın alma, kitap okuma, araştırma gibi pek çok işlem yapabilmek mümkündür. Mobil uygulama denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak mobil oyunlar gelmektedir. Ancak aslında bu çok küçük bir kısmıdır. Bugün mobil uygulama hizmeti ile birlikte tüm işleri halledebilmek mümkündür. Mobil uygulamalar devlet ve büyük kurumların kullandığı bir aşamaya erişmiştir. Bu nedenle mobil uygulama insan hayatında önemli bir yere sahiptir.

Mobil uygulamalar için sınırsız fikir üretilebilir. Kültürel değişimler mobil uygulamaların da değişimlerini etkilemektedir. Bu nedenle hem android üzerinde hem de iOS üzerinde binlerce mobil uygulama yer almaktadır. Hem küçük hem de büyük işletmeler için mobil uygulamaya ihtiyaç vardır. Kolay erişim imkanı sunması nedeni ile mobil uygulamalar oldukça pratiktir. Özellikle akıllı telefonlara artan ilgi ve mobil uygulamalar birbiri ile oldukça ilişkilidir. Uygulamaların artışı mobil ürünlere olan ilgiyi arttırırken mobil ürünlerde de mobil uygulama ihtiyacı artmıştır. Bu nedenle pek çok faktör mobil uygulamaları etkilemektedir.

 

 
İÇİNDEKİLER
 


Mobil Uygulama Nedir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama hakkında merak edilen pek çok bilgi bulunmaktadır. Mobil uygulama nedir sorusu ise bunlar arasında en öne çıkanlardan olmaktadır. Mobil uygulama bugün telefonlarda, tabletlerde ve akıllı saatlerde kullanılmaktadır. Bu uygulamalar bir bilgisayar programı olabildiği gibi aslında modern teknolojinin sunduğu yazılım odaklı bir uygulama olması da mümkündür. Tasarlandığı yerler değişse de mobil uygulamalar teknolojisinin en üst katmanlarını kullanmaktadır. Mobil uygulama yepyeni ve sadece mobil sistem üzerinde açılabilecek bir uygulama olabilir. Aynı zamanda mobil uygulamalar, hali hazırda var olan web sitelerin ve oyunların da uygulamaları olabilmektedir. Bu nedenle mobil uygulamalar aslında var olanın üzerine ekleyerek devam etmektedir.

Uygulamaların ilk tasarım amacı aslında bilgi vermek veya işleyen bir süreci desteklemek içindi. Ancak sonrasında özellikle kamu desteğinin artması ile mobil uygulamalara ilgi artmıştır. Çünkü kamusal alanda mobil uygulamalara olan gereksinim artmıştır. Bunlara ek olarak mobil oyunların yoğun bir şekilde oynanması da mobil uygulama ihtiyacını çoğaltmıştır. Her yaşa hitap eden mobil oyunlar, mobil uygulamaların önemli bir kademesini oluşturmaktadır. Uygulamalar her internet gerektirebilen hem de gerektirmeyen olarak çeşitlenmektedir. Ancak yoğun olarak internet ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü mobil uygulamalar internet ile birlikte çok daha fazla özelliğe ve avantaja sahip olmaktadır.

Uygulamaların ücretsiz yazılım olan seçenekleri de vardır ancak mobil uygulamalar daha çok ücretlidir çünkü içerisinde barındıran özellikler ücretli bir platform olma gereği sunmaktadır. Mobil uygulamaların kapsamı, hitap ettiği kitle ve daha pek çok nokta mobil uygulamaların fiyatını etkilemektedir. Mobil uygulama herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Bir mobil uygulama yapmadan önce bir analiz süreci vardır. Bu nedenle mobil uygulamalarda dikkat edilecek hususlar öne çıkmaktadır.

 


Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama nasıl yapılır ve bir mobil uygulamada olması gerekenler nelerdir merak konusudur. Mobil uygulamaların yapılma süreci oldukça uzun olabilir. Bu sizlerin nasıl bir uygulama istediğiniz ve kapsamı ile ilişkilidir. Mobil uygulamalar günümüzde oldukça yaygındır. Web sitelerinden çok daha avantajlı ve kolay erişime sahip olması nedeniyle mobil uygulamalar tercih edilmektedir. Aynı zamanda mobil uygulamaları hem akıllı telefonlar hem de tablet üzerinde yoğun bir ilgi almaktadır. Hem android hem de iOS alternatifi ile mobil uygulamalar birden fazla konuma özel tasarlanabilmektedir. Bazen ise hazırlanan mobil uygulamalar sadece android veya sadece iOS’a özeldir.

Tüm bunlar uygulama henüz tasarlama aşamasında iken dahi konuşulmaktadır. Mobil uygulamalar kişinin bizzat kendisi tarafından yapılabilmektedir. Ancak bu çoğunlukla yeterli olamaz. Uygulamaların yapılması kadar düzenli olarak geliştirilmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle mobil uygulama geliştirme hizmeti ile yapılma hizmeti uzman ellerden çıkmaktadır. Tamamen profesyoneller ile çalışarak başarıl sonuçlar sunuyoruz. Bu sürecin ilk aşaması aslında mobil uygulamaların tasarım süreci bulunmaktadır.

İlk aşama uygulamayı oluşturma aşamasıdır. Sitenin baştan oluşumu ya da web sitesinden dönüşümü sağlanmaktadır. Bu nedenle her firmaya ve kişiye özel bir sistem tasarlamak gerekmektedir. Test etmek ise ikinci aşamasıdır. Çünkü uygulamaların düzenli olarak test edilmesi ve yeni sistemler ile uyumlu olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Test edilmeden bir mobil uygulama yayınlandığında birçok sorun yaşamak mümkündür. Son aşama ise uygulamayı yayınlamaktır. Yüklenme işlemi gerçekleştikten sonra uygulama marketlerinden indirilebilmektedir.

 Mobil uygulama yapma sürecinde ilk aşama şablondur. Şablon seçimi süreci kolaylaştıracaktır. Ancak elbette bir yazılım seçimi de gerçekleştirmek gerekir. Çünkü pek çok yazılım alternatifi bulunmaktadır. Android mobil uygulama ve IOS mobil uygulama seçenekleri düşünüldüğünde birtakım değişiklikler görmek mümkündür. Ancak genel olarak süreç bu şekilde yürümektedir. Elbette şablon ve yazılım seçiminde firmanın sektörü önemlidir. Sektör e bağlı şablon seçimi sonrasında tasarıma geçmek mümkündür. Renk, tasarım, dizayn ve bütünü bu aşamada oldukça önemlidir.

 


Mobil Uygulama Neden Gereklidir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFBir mobil uygulamanın neden gerekli olduğu ilgi görmektedir. Çünkü mobil uygulamalara ilk aşamalarda gerek olmadığı düşünülmektedir. Ancak bu fikir pek geçerli olmamıştır ve mobil uygulamaların etkisi ciddi oranda artış göstermiştir.  Özellikle her işletme için mobil uygulama oldukça önemlidir. Çünkü dijital pazarın önemli bir noktası da buradan geçmektedir. bu ilk olarak büyük ölçekli işletmelerden başlasa da artık küçük ölçekli işletmeler için de büyüme sürecinin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Mobil uygulamalar hem etkiletişimi inceleme imkanı sunarken hem de bunları takip etme fırsatı vermektedir. Mobil uygulamalar neden gereklidir sorusuna da daha fazla birçok cevap verilebilir.

 • Birçok insan akıllı telefonlar ile gününün büyük bir kısmını geçirdiğinden mobil uygulama ihtiyacı oldukça yoğundur.
 • Hayat uzun süredir internet üzerine taşınır hale gelmiştir ve mobil uygulamalar bunları karşılayacak gelişmelere açıktır.
 • Mobil uygulamalar üzerinden gündem takip etmek, ürün satın almak, tanıtımda bulunmak, fikirlerini belirtmek ve alışveriş yapmak mümkündür. Tüm bunlar mobil uygulamalar üzerinden yapılacak aktivitelerin sadece birkaçıdır.
 • Marka değeri oluşturmak açısından mobil uygulamalar oldukça önemlidir. Markanın itibar kazanması için kaliteli bir uygulama sunmak kullanıcıları büyük oranda etkileyecektir.
 • Markaların profesyonel bir görünüm elde etmek için dahi mobil uygulamaları tercih ettikleri ve bunlara ciddi bütçeler ayırdıkları bilinmektedir.
 • Mobil uygulamalar sizlere güncel olarak kampanyalarınızı bildirme ve onları sunma  imkanı vermektedir. Bu sayede kampanyalara olan katılım oranında ciddi ibr yükselme olacaktır. Bu da mobil uygulamaların tercih oranını yükselten bir sebeptir.
 • Artık insanların vakitleri internette geçtiği gibi alışverişleri de buna bağlı olarak şekillenmektedir. Alışverişlerin büyük bir kısmı da internet üzerinden yapıldığından mobil uygulamalar çok daha pratik bir ortam sunmaktadır.

 


Mobil Uygulama Kullanım Alanları

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama kullanım alanları için birçok alternatif sunmak mümkündür. Mobil uygulamaların kullanım alanları oldukça geniştir. Çünkü mobil uygulamalar artık hayatımızın her yerindedir. Mobil uygulamaların kullanım kapsamı her gün biraz daha genişlemektedir. Bu aşamada yapılması gereken ihtiyaç doğrultusunda mobil uygulama tercihidir. Artık firma tür fark etmeksizin mobil uygulama avantajlı bir sonuç doğurmaktadır.

Küçük veya büyük ölçekli her firma mobil uygulama sistemine dahil olabilir. Bu sayede aslında mobil uygulamaların avantajları da daha net bir biçimde görülebilir. Mobil uygulamalar android ve iOS içerisindeki binlerce uygulamayı oluşturan ana temadır. Bu nedenle mobil uygulamaların artık her ihtiyacı karşılayabileceğini söylemek mümkündür. Bu uygulamalar konuşma ve sohbet uygulamaları, ürün satın alma uygulamaları, ürün ön izleme uygulamaları, sosyal medya uygulamalarının bütünü, finans takip uygulamaları, bankacılık sistemleri, spor uygulamaları, tıp uygulamaları, çocuklar için özel uygulamalar, kitap ve film gibi içerik uygulamaları da bu kapsama girebilir.

Mobil uygulamalar zengin bir yelpazesi ile aslında her firma için kolaylık sağlamaktadır. Mobil uygulama oluştururken dikkatli olunması gereken şey bir mobil uygulama yaratıcısı bulmaktır. Ancak bu aşamada seçeceğiniz yaratıcının deneyimli ve iyi bir iş gözüne sahip olması oldukça önemlidir. Bizleri tercih ederek iyi bir mobil uygulama sitesine sahip olabilirsiniz. Özellikle yaptığınız iş ile uyumlu olması ve her hattına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 


Mobil Uygulama Çeşitleri

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulamalar söz konusu odluğunda tek bir çeşitten söz etmek mümkün değildir. Çünkü mobil uygulamalar birden fazla alanda kullanılabilir biçimde değişime açıktır. Elbette bu firmanın ve yazılımcının tercihi olmaktadır. Mobil uygulama çeşitleri denildiğinde aslında uygulamanın kullanıldığı yer anlaşılmalıdır. Mobil uygulamalar birden fazla yerde kullanılabilse de bu her zaman için geçerli değildir.

Mobil uygulama çeşitleri incelendiğinde birçok alternatif görmek mümkündür. Uygulamalar mobil sistemin bütününde şekil alacak biçimde tasarlanabilir. Bunlar sırasıyla IOS, android ve Cross Platform olmaktadır. Tüm bu alanlarda mobil uygulamaları ve çeşitlerini görmek mümkündür. Mobil uygulamalar özellikle her sistemin mağazası içerisinde yer almaktadır.

Mağazalar android, iOS ve cross platform içerisinde konumlanmaktadır. Bu mağazalarda yer alan mobil uygulamalar oldukça zengin içeriklere sahip olabilir. Bunlar ücretli ve ücretsiz olarak çeşitlenmektedir. Aynı zamanda bu uygulamalar, uygulama içi ücrete de sahip olabilir. Aynı şekilde mobil uygulama yapma kadar mobil uygulama geliştirmeleri de önem kazanmaktadır. Tüm bunlar yine aynı şekilde mobil uygulama çeşitlerinde de görülebilmektedir. Çünkü hem iOS hem de android ve cross platform çeşitlerinde mobil uygulamalar sürekli geliştirme sürecinden geçmektedir.

 


IOS Mobil Uygulama

MEDYATÖR İNTERAKTİFIOS mobil uygulama hizmeti iPhone olarak nitelendirilen teknolojik ürünlerde geçerli olmaktadır. Hem tablet hem telefon hem de akıllı saatlerde kendisini göstermektedir. IOS mobil uygulama sayesinde pek çok uygulama alternatifine erişilebilmektedir. Pek çok kişi IOS için mobil uygulama nasıl yapılır merak edilmektedir. Bu hizmet oldukça geniştir ve süreç duruma göre çeşitlenmektedir. Çünkü küçük ve büyük işletmelerin bir mobil uygulamadan beklentisi oldukça farklı olacaktır.

IOS mobil uygulama iPhone, iPad ve iPod ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ücretli ve ücretsiz mobil uygulamalar da bu kapsamda yer almaktadır. Bu uygulamalar sayesinde aslında iletişim, iş süreci, para işlemleri, oyun ve alışveriş gibi pek çok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Mobil uygulamalar IOS sistemi için de vazgeçilmez bir hal almıştır. Ücretli olması bu süreçte olumsuz bir ekti yaratmamıştır çünkü Apple markasının tüm teknolojik cihazlarında IOS mobil uygulama kullanımı gerekli hale gelmiştir.

Telefonların, tabletlerin ve daha nicesinin tüm özelliklerinden faydalanabilmek için bir IOS mobil uygulama gereksinimi vardır. IOS mobil uygulama ile ilgili merak edilenler de vardır. Özellikle android hitap eden uygulamaların IOS içerisinde olmaması oldukça önemli bir hale gelmiştir. Buna karşın IOS mobil uygulama içerisine de artık bunlar dahil edilebilir hale gelmiştir. Buna Microsoft Office örnek verilebilmektedir. Aynı zamanda Spotify gibi uygulamalar da IOS mobil uygulama kapsamında ortak bir grup olarak kendisini göstermektedir. Sizlerin de uygulaması IOS mobil uygulama üzerinde yer alabilmektedir. Bunun için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Çünkü kaliteli ve uygun bir IOS mobil uygulama için bu alanda deneyimli kişilerden faydalanabilmek önem arz etmektedir.

 


Android Mobil Uygulama

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulamaların en yoğun olduğu yer android sistemdir. Çünkü mobil uygulama yükleme süreci ve kullanım kapsamı açısından Androidler çok daha yaygındır. Dünyada en çok kullanılan sistem android sistemdir ve bu nedenle mobil uygulamalar da yoğun olarak android sisteme eklenmektedir. Android mobil uygulama da bu aşamada oldukça gerekli bir sisteme dönüşmüştür. Birçok firma daha geniş bir kitleye hitap etmek istediğinden Android mobil uygulama seçeneklerini tercih etmektedir.

Özellikle pek çok telefon markasının da Android kullanması burada etkilidir. Dünyanın pek çok noktasında cep telefonları android sistem ile geliştirilmiştir ve düzenli olarak güncellenmektedir. Android mobil uygulama içerisinde kullanılan diller de oldukça fazladır. Make, C++, Java gibi alternatifler ile Android mobil uygulama sunmak mümkündür. Ancak bunların nasıl kullanılacağını bilmek, yazılım mantalitesini anlamak ve daha nicesi önem kazanmaktadır. Android mobil uygulamanın tasarlanma alanları da geniştir.

Yoğun olarak kullanılan programlar sosyal medya programlarıdır. Aynı zamanda eğitim kapsamına da giren pek çok uygulamadan söz edilebilmektedir. Eğitim almak, ders vermek ve öğrenmek için mobil uygulamalar yaygın bir tercih haline gelmiştir. Spor, tasarım, fotoğraf ve video düzenleme, müzik programları, bankacılık işlemleri ve nicesi de Android mobil uygulama içerisine girmektedir. Android mobil uygulama yaparken bir de Android geliştiricisi gerekmektedir. Geliştiriciler aslında bu alanda profesyonel olan kişilerdir.Buradaki amaç uygulamanın tasarım sürecini başarılı bir şekilde yürütmektir. Aynı zamanda ara yüz açısından da etkili olabilirler. Android mobil uygulama için tercih edilen geliştiricilerin sorunlarla da başa çıkabilmesi oldukça önemlidir. Verdiğimiz hizmetler kapsamında tüm bunlar yer almaktadır.

 


Cross Platform Mobil Uygulama

MEDYATÖR İNTERAKTİFCross Platform mobil uygulama hakkında bilgi almadan önce Cross Platform nedir bunu bilmek gerekmektedir. Genel toplum tarafından android ve iOS sistemi kadar bilinmese de aslında oldukça popüler bir sistemdir. Cross Platform mobil uygulama sayesinde birçok içeriğe sahip olabilmek mümkündür. Bu sistem aslında birden fazla mobil sistemde çalışabilecek kapsama sahiptir. Bu sayede hem IOS ile hem de android ile bir arada çalışma potansiyeli bulunmaktadır. BU hizmetin en büyük avantajı firmaların android ve iOS sistemleri üzerine de daha hızlı bir şekilde uygulamalarını yükleyebilmeleridir. Buna çift platform demek de mümkündür. Bu Pazar son yıllarda oldukça geliştiğinden bu pazara olan ilgi de gün be gün artmaktadır. Cross Platform mobil uygulama hem android ile hem iOS ve hatta Windows ile de uyumludur. Büyük çaplı ve yerel çaptaki uygulamalar için aynı anda kullanılabilir. Ancak maliyet burada önem arz eden bir faktör haline gelmiştir. Buradaki bir diğer avantaj da aslında hem ürünleri hem de hizmetleri daha kısa sürede piyasaya çıkarabilmek olmaktadır.

 


Mobil Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken hassas noktalar vardır. Çünkü mobil uygulamalar oldukça avantajlıdır. Ancak bu avantajı görebilmek için iyi bir uygulama gerekmektedir. İyi ve üst kalite bir uygulama ile birçok kez satış yapmak ve markayı öne çıkarmak mümkündür. Mobil uygulamaları yaptırırken ilk olarak uygulamanın bütçesi üzerine düşünmelisiniz. Mobil uygulamaların bütçesi değişkendir ve siz bütçenizi belirtebilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz tasarımın bütçesi de sizlere sunulacaktır.

Bu durum da mobil uygulama fiyatlandırması açısından önemli bir kademe olacaktır. Aynı zamanda mobil uygulamanızın işlevsel olmasına dikkat edin. Yani elbette, mobil uygulamalarda tasarım ve görsel en hassas noktadır. Ancak işlevsel ve kolay olmayan hiçbir uygulama kolayca başarılı olamayacaktır. Mobil uygulamaların ara yüzleri pratik olmalıdır. Aynı zamanda marka ile uyumlu olması da önemlidir. Renk ve tasarım gibi pek çok hassas nokta mobil uygulama yapımında etkilidir. Mobil uygulamanızın sizin müşterilerinizin potansiyelini karşılayacak konuma gelmesi önemlidir. Öncelikle hedef kitlenizi ve var olan kitlenizi dikkate almalısınız. Bunlara uygun birtakım hizmetler sunmanız gerekmektedir.

Bunların karşılanması durumunda mobil uygulamalar oldukça zengin içerikler sunabilir hale gelecektir. Bu durum ürün ve hizmet satışını da büyük oranda etkileyecektir. Mobil uygulama kurulduktan sonra uygulamanın deneyim oranını ölçmek gerekmektedir. Bu nedenle mobil uygulama kurulmadan önce rakip uygulamalar üzerinden çalışmalar yapılabilmektedir. Mobil uygulama kurulduktan sonra da uygulamanın düzenli takibi yapılmalıdır. Bu genelde aksatılan bir süreçtir ancak biz oldukça dikkat etmekteyiz. Bu sayede mobil hizmetten en iyi sonuç alınabilecektir.

 


Mobil Uygulama Geliştirme Süreci Nasıldır?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama geliştirme süreci merak konusu olacaktır. Mobil uygulamaları kurduktan sonra bu uygulamaların bir de geliştiricisi olacaktır. Bir mobil uygulamayı geliştirirken öncelikle bir hedef belirlemek gerekmektedir. Yani bir marka olarak sizler bir mobil uygulamadan neler bekliyorsunuz bu önemlidir. Aynı zamanda hedef kitlemiz nedir, bu kitleye ne kadar hitap edecek bir tasarım peşindesiniz bunlar da konuşulmalıdır.

Mobil uygulamalar ile ilgili fikirler zaman içerisinde değişebileceğinizden güncel olması önem arz etmektedir. Aynı zamanda hedef kitlenizi bütünü ile analiz etmemiz gerekmektedir. Yani hedef kitlenizde yer alan grubun tüm Sosyo-ekonomik süreci incelenmelidir. Mobil uygulamalarda hedef kitle belirsiz odluğunda sonuçların da olumsuz olması mümkündür. Mobil uygulamanın sektörü ve türüne karar verilmektedir. Çünkü mobil uygulamalar birden azla türe sahiptir. Elbette tüm bunlar aslında bütçe ile ilişkilidir. Sizlerin önce bir bütçesi olmalıdır.

Belirttiğiniz noktalar dikkate alınarak bizler de karşı bir bütçe sunarız. Sonrasında ortak birtakım çalışmalar yapılır ve bütçe istenen noktaya getirilir. Elbette mobil uygulama da istenen aşamaya gelecektir. Sonrasında ise sistemin düzenli takibi sağlanmalıdır. Son aşama ise sunum aşamasıdır. Uygulamayı internet sistemine yükledikten sonra bu uygulamanın verilerini düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz. Yapılan yorumlar ve kullanıcıların mobil uygulamada geçirdiği süreç önemli olacaktır. Elbette ürün veya hizmetin satışlarında görülen değişiklikler de mobil uygulamanın önemini belirlemektedir.

 


Mobil Uygulama Avantajları Nelerdir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama avantajları genel ve öznel olarak çeşitlenebilir. Çünkü mobil uygulama avantajları hem firma bazında hem de genel bazda birbirinden farklıdır. Mobil uygulama avantajları ile mobil uygulama kullanım oranında bir artış görülmüştür. Yani bu avantaj her iki taraf için de geçerlidir. Mobil uygulamalarda hem uygulamanın esas firması hem de uygulamayı kullanan kişiler fayda sağlamaktadır. Mobil uygulamalar kullanım kolaylığı ile öne çıkmaktadır. Mobil uygulama kullanan biri birçok aşanda memnuniyetini gösteren veriler sunmaktadır. Buna memnuniyetsizlik verileri de dahildir. Bu nedenle mobil uygulamanın avantajları geniş bir alana yayılmaktadır.

 • Bir mobil uygulamanın en büyük avantajı diğer firmalardan öne çıkmasıdır. Özellikle ortak sektörlerde yer alan firmalarda ciddi bir rekabet görülmektedir. Bu durumda mobil uygulamaların varlığı oldukça etkili olmaktadır. Bu durum firmayı öne çıkarırken firmanın ürün ve hizmet performansını da büyük oranda yükseltmektedir.
 • Mobil uygulamaların bir diğer avantajı anlı bildirimdir. Mobil uygulamalar müşterilerine anlık bir hizmet sunar. Bu sayede aslında mobil hizmetin reklam maliyeti de düşerek iyi bir performans sergileme alanı oluşturur.
 • Mobil uygulamalar sayesinde müşteri ile direkt iletişim mümkündür. Müşteriye düzenli olarak uygulama hakkındaki fikirlerini sormak mümkündür. Aynı zamanda mobil uygulamalar sayesinde müşteriler yorum yapabilir, puanlama verebilir ve bu durum uygulamanın iç etkinliğini de arttıracaktır. Diğer uygulamalar arasında öne çıkmasını sağlayan bir yönü de bulunmaktadır.
 • Mobil uygulamaya sahip işletmelerin mobil uygulamaları onların güvenilirliğini yükseltmektedir. Bu nedenle bir mobil uygulamaya sahip olan markalar, güvenilirlik söz konusu odluğunda öne çıkmaktadır.
 • Mobil uygulama satış ve hizmet için en uygun alandır. Mobil uygulamada satış yapabilmek için uygulamanın kapsamını genişletebilirsiniz. Mobil uygulamalar satış hizmeti ile birlikte düzenli olarak gelişmektedir.
 • Mobil uygulamalar birçok yerde kullanılabilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin birçok farklı sistem içerisinde mobil uygulama kullanabilirsiniz. Mobil uygulamaların zengin içeriklerini her fırsatta deneyimleyebilirsiniz.
 • Mobil uygulamalar ücretli ve ücretsiz alternatifler sunar. Bu sayede her bütçe ile uyumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

 


Mobil Uygulama Bütçesi Nedir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFMobil uygulama bütçesi merak edilen konu kapsamlarına dahildir. Mobil uygulama için ne kadar bütçe ayrılması gerektiği ve ne kadar ödeme yapılması gerektiği gibi bilgiler önem kazanmaktadır. Mobil uygulama fiyatları söz konusu odluğunda bu oldukça önemlidir. Çünkü fiyatlandırmaya göre bir bütçe belirlenecektir. Büyük ölçekli ve küçük ölçekli firmaların bütçelerine uygun tasarımlara sahip olması önem arz etmektedir. Pek çok işletme için mobil uygulama pek de gerekli olmayan bir işlemdir. Ancak aslında durum tam tersidir ve bu fikir kısa zaman içerisinde değişmiştir.

Mobil uygulamalar artık oldukça önemlidir ve bütçeler sıkça artmaktadır. Mobil uygulama bütçeleri düşünüldüğünde bunun için net bir hesap belirtmek mümkün olmaz. Çünkü bu uygulamalar aslında oldukça farklıdır. Her mobil uygulama kendine özeldir ve bu nedenle uygulamaların bütçesi de çeşitlenmektedir. Bazen ise mobil uygulama bütçesine göre bir uygulama tasarımı gerekmektedir.

Mobil uygulama bütçeleri için bir limiti olmaz. Firmanın hedefi esas alınmaktadır. Mobil uygulamaların bütçeleri için öncelikle bizimle görüşmeniz gerekmektedir. Firmanın uygulamasının nasıl olmasını istediğiniz bu aşamada oldukça önemlidir. Mobil uygulamalar için ayıracağınızı da bilmemiz gerekmektedir. Bunlara uygun bir planlama sonrasında sizlere birtakım alternatifler sunulacaktır.

Bu süreçte mobil uygulamalar için tercih edilen bütçe ne kadar fazla ise aslında o kadar iyidir. Bazen ise mobil uygulama için belirli bir miktar bütçe yeterlidir. Uygulamanın yayılım alanı ve düzenli takibi burada esas olandır. Aylık ödemeler ile birlikte mobil uygulamalarda düzenli takip ve geliştirme sunmak mümkündür. Mobil uygulama ve mobil uygulama geliştirme hizmetlerinin bütünü sayesinde iyi bir mobil uygulamaya sahip olabilirsiniz. Bu uygulama zaman içerisinde genişleyebilir ve sizlerin isteklerini karşılayabilecek nitelikte olacaktır.