2021 European Technology Winner 2021 European Technology Winner
Dijital Pazarlama

 

DİJİTAL PAZARLAMA

 Dijital pazarlama , dijitalleşmenin en önemli adımlarından birini oluşturmaktadır. Yaşanan teknolojik gelişmeler kendisini oldukça kısa bir süre içerisinde gösterir hale gelmiştir. Buna karşın herkesin teknolojiye adapte olma süreci birbirinden oldukça farklıdır. Dijital pazarlama hizmetleri bugün hayatımızın her noktasında var olsa da aslında bu sektörün nasıl oluştuğu ve nasıl bu aşamaya kadar geldiği birçok kişinin merak konusudur. Bu durumda dijital pazarlama nedir ve dijital pazarlama nasıl yapılır gibi sorular sıkça sorulur hale gelmiştir.

Dijital pazarlama aslında pazarlama ve satış sürecinin yeni bir modelidir. Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada dijital pazarlamanın var olması oldukça olasıdır. Dijital pazarlama dünyanın her yerinde farklı süreçlerde var olsa da bugün artık dünyanın bütününü ilgilendiren ve etkileyen bir pazarlama tekniğine de dönüşmüştür. Bu nedenle aslında dijital pazarlamanın, pazarlama için yeni bir yöntem olduğundan söz edilebilmektedir. Dijital pazarlama kendi içerisinde de süreç içinde gelişmiş ve iyi bir aşamaya gelmiştir. Bu gelişim bugün dahi devam etmekte ve yeni yazılımlar, teknolojiler ile birlikte dijital pazarlama da düzenli olarak kendisini yenilemektedir.

 Dijital pazarlama denildiğinde akla ilk olarak dijital medya kanalları gelmektedir. Aslında dijital pazarlama ile güncellenen de bu kanallar olmaktadır. Bu kanallar zamanla gelişim göstermiştir. İlk olarak web siteleri ve e-postalar ile başlayan dijital pazarlama kanalları, sonrasında kendisini geliştirerek farklı alternatifler de sunar hale gelmiştir. Bunlar arasında sosyal medya ve mobil uygulamalar yer almaktadır. Elbette bu bir sınır olmayıp sürekli yenilenmekte ve farklı alternatifler de denenmektedir. Dijital pazarlama aslında bir çabadır ve pazarlamanın yeni jenerasyon ürünü olmaktadır. Burada bir ürün pazarlamak mümkün olduğu gibi aslında bir hizmet de pazarlanabilir. Elektronik ortamda pazarlanan her şey dijital pazarlama kapsamına dahil olmaktadır bu nedenle sektör açısından oldukça geniş sektörlere hitap ettiğini söylemek gerekmektedir.

İÇİNDEKİLER
 


Dijital Pazarlama Nedir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlama söz konusu olduğunda en merak edilen şey dijital pazarlama nedir olmaktadır. Çünkü dijital pazarlama günümüzde yaygın alarak kullanılan bir kavram olsa da tam olarak anlamı aslında bilinmemektedir. Bunda etkili olan şey de dijital pazarlama kavramının içinin oldukça geniş olmasıdır. Dijital pazarlama temel olarak bir elektronik sistem ya da hali hazırda var olan internet üzerinden yapılan tüm satış ve satışa giden süreci kapsamaktadır. Burada ürün veya hizmet ayrımı yapılmaz bu nedenle kavramlar oldukça çeşitlidir.

Dijital ortamlara göre dijital pazarlama farklı alanlara ayrılmaktadır. Bir dijital pazarlama hizmetinin etkin olarak kullanılabilmesi için gerekli olan ürünler ve sistemlerden söz etmek gerekmektedir. Bilgisayarlar, cep telefonları ve bunlar içerisinde yer alan tüm dijital kapsamlar bu pazarlamayı oluşturmaktadır. Dijital pazarlama hizmetleri aslında birçok farklı sektörün birleşimidir. Bunlara arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlama, arama motoru pazarlama, içerik otomasyonu, veriye dayalı pazarlama, sosyal medya pazarlaması gibi pek çok pazarlamadan söz edilebilir. Bunların her biri aslında birer sektör olup dijital pazarlamayı oluşturan ana elementler olarak da bilinmektedir. Dijital pazarlama teknoloji çağının tamamen var oluşu ile birlikte artık standart bir pazarlama tekniği olarak da bilinmektedir. Ancak aslında pek çok hassas noktası vardır ve bu konuda herkes yeterince başarılı değildir. Bu aşamada uzmanlardan destek almak oldukça önemlidir.

 


Dijital Pazarlamanın Tarihi

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlamanın kendisini bilmek kadar tarihini de bilmek gerekmektedir. Özellikle dijital pazarlama ile ilgilenen kişiler dijital pazarlamanın tarihi hakkında yeterli bilgiyi edinmelidir. Dijital pazarlamanın kökenlerini 1990’lı yıllara götürmek mümkündür. Bu terim ilk olarak bu yıllarda kullanılmıştır. Bu tarihler aynı zamanda dijital çağın da başlangıcı olup oldukça kısa bir sürede hızlı bir gelişme kat etmiştir. Dijital pazarlama özellikle Yahoo ile başlamıştır.

1994 yılında Yahoo kurulduğunda şirketler de web sitelerini kurabilir hale gelmiştir. Aynı zamanda artık Yahoo ile birlikte arama motoru sonuçları da önem kazanmıştır. Bu aşamada şirketler arama motorunda daha fazla ve daha uzun süre gözükme ihtiyacı duymuştur. Bu bir marka tanıtımı olmakla birlikte henüz dijital pazarlamanın ilk aşaması olarak da nitelendirilebilir. Dijital pazarlamanın en ektili olduğu ve sıçrama yaptığı yıl ise 2006 olmuştur.

2006 yılında dijital pazarlama arama motoru dikkate alındığında ciddi bir yükselme göstermiştir. Bunun hemen ardından sosyal medya insan hayatına girmiş ve bununla birlikte de dijital pazarlama birkaç yıl içerisinde hızla yol kat etmiştir. Dijital pazarlama bugün insanların yaşam biçimini büyük oranda etkilemekte ve aslında buna göre de şekillenmektedir. Dijital pazarlama hizmeti sayesinde birçok insan alacağı ürünü ve hizmeti seçebilme, seçenekleri görebilme şansına sahip olmaktadır.

 


Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

MEDYATÖR İNTERAKTİF Dijital pazarlama nasıl yapılır ve birden fazla yöntem var mıdır tüm bunlar merak konusudur. Dijital pazarlama bugün pek çok yerde yapılabilse de aslında bu her zaman yeterli olmamaktadır. Çünkü dijital pazarlamayı etkileyen pek çok unsur vardır ve buna bağlı olarak dijital pazarlama kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Pazarlamaların her biri için bu durum geçerli olsa da dijital olan pazarlamada bu çok daha fazladır.

Birçok etken dijital pazarlamayı var ederken bu etkenler üzerinden ürün ve hizmet pazarlamak gerekmektedir. Her bir etkeni incelemek de oldukça önemlidir. Bunun için alanında deneyimli ve eğitimli kişiler ile çalışmak avantaj doğuracaktır. Dijital pazarlama yapabilmek için markayı dikkate almak gerekir. Bir markanın veya firmanın web ve mobil sistemleri düzenli olarak kontrol edilmelidir ve süreç de bu sistem üzerinden yürümelidir. Aslında bu bir iletişim tekniğidir ve bu aşamada doğru şekilde uygulanan bir dijital pazarlama, o şirketin iletişim gücünü de göstermektedir. Burada ilk amaç firma veya markanın müşterilere hitap etmesidir.

Bu sayede potansiyel müşteri grubunu bulabilir ve hem müşteri grubuna hem de yeni edinmek istediği müşteri grubuna aynı anda ulaşabilir. Elbette bu bir süreçtir ve bir anda olması mümkün değildir. Ancak iyi bir dijital pazarlama stratejisi ile firmanın kısa sürede istediği hedeflere ulaşması mümkündür. Dijital pazarlama yapan bir şirketin ilerlemesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır. Bu adımalar, şirketin durumuna ve koşullara göre değişim gösterse de genellikle bunların bütünü incelenmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Aşamalardan ilki dijital bir strateji oluşturmaktır. Dijital strateji tamamen firmanın kuruluş amacı, verdiği hizmet veya ürün kapsamına göre çeşitlenmektedir. Elbette hedeflenen kitle de dikkate alınmaktadır.
 • Web üzerinde firmanın veya markanın görünür olması şartı vardır. Firmaların, insanlar telefon veya bilgisayarda vakit geçirirken onlara ulaşabilmesi için görünürlük oldukça önemlidir.
 • Yakın tarihte öne çıkan sosyal medya ile bu sadece web ile sınırlı kalmaz. Bu süreçte birden fazla sosyal medyada sayfaların bulunması ve bunların güncel olması o markanın görünürlüğü için oldukça önemlidir. Bunlara yatırım yapılmadan dijital pazarlama oldukça yarım kalacaktır.
 • Müşteri kitlesi belirlenmelidir ve hedeflenen müşteri kitlesi de buna dahil edilmelidir. Aynı zamanda var olan müşterileri bıktırmadan onlara kendinizi hatırlatmanız gerekmektedir. Bu sadık müşteri profili oluşturmanın en önemli adımıdır.
 • Ürün veya hizmeti tanıtacak SEO ile uyumlu birtakım içerikler sunmak gerekmektedir. Bu içerikleri sunarken de düzenli yapılması beklenmektedir. Bu durum özellikle web sitesinin görünürlüğü için avantaj sağlayacaktır.
 • Tüm süreç dijital pazarlama üzerinden yürümez çünkü bu aşamada ürün veya hizmet çeşitliliğini arttırmak önemlidir. Ekranına çıktığınız birçok kişi sizden yeni hizmetler gördüğünde bu onları etkileyecektir ve hedef kitleniz genişleyecektir.
 • Tüm bunların yanında müşterilerin taleplerini incelemek gerekmektedir. Ardından bu talepler en kısa sürede karşılanmalıdır.

Dijital pazarlama süreci genel olarak bu şekildedir. Ancak gerek firmalara veya markalara gerekse firmanın veya markanın beklentisine göre değişim görmek mümkündür. Dijital pazarlama hem dünyanın hem de bulunduğu ülkenin şartları da dikkate alınarak birçok farklı forma girmektedir. Bu nedenle her zaman yaratıcılık ve analitik zekanın bir arada çalışması oldukça önemlidir.

 


Dijital Pazarlama Çeşitleri

MEDYATÖR İNTERAKTİF Dijital pazarlama çeşitleri bu pazarlamanın kullanıldığı yere göre çeşitlenmektedir. Buna dijital pazarlamanın kanalları demek de doğru olabilir. Çünkü dijital pazarlama oldukça geniştir ve buna bağlı olarak birçok kanala sahiptir. Bu kanalların her biri aynı dönemde ortaya çıkmamıştır. Bu kanallar arasında sosyal medya, web sitesi, e-posta ve Google gibi birçok alternatif yer almaktadır. Elbette bunları çeşitlendirmek mümkündür çünkü dijital hiçbir zaman sabit bir sisteme sahip değildir.

Dijital içerisinde son 5 yıldır yoğun olarak uygulamaya yönelik pazarlama olsa da web siteleri, e postalar da bu pazarlamanın bir versiyonu olarak halen kendisini göstermektedir. Değişen sosyal medya siteleri ve değişen internet unsurları dikkate alındığında dijital pazarlamanın da sabit kalması beklenemez. Dijital pazarlama çeşitleri incelenirken bu faktörler dikkate alınmalıdır. Günümüzün en yoğun kullanılan ürünleri cep telefonları ve bilgisayar olmaktadır.

Özellikle akıllı telefonlar ciddi bir kapsam oluşturmaktadır ve dijital pazarlamanın büyük bir yüzdeliğini bünyesinde toplamaktadır. Bu nedenle akıllı telefonların bünyesinde barınabilecek ibr dijital pazarlama stratejisine ihtiyaç vardır. Burada en önemlisi bir kanal seçimidir. Yani bir marka ya da firmanın dijital pazarlaması yapılacak ise ilk olarak bir kanal seçilmelidir. Bu kanal sosyal medya, web, e-posta, YouTube gibi pek çok platform olabilmektedir. Ürüne veya hizmete bağlı olarak her birini ya da yoğunlukta olarak tek bir kanalı seçebilmek de mümkündür. Elbette bütçe de bu aşamada oldukça hassastır.

 


Sosyal Medya Danışmanlığı

MEDYATÖR İNTERAKTİFGünümüzde her şirketin ibr sosyal medyası olması gerekmektedir. Bu aşamada her şirket bir sosyal medya hesabı açsa da bu hesabın nasıl yönetileceğine dair yeterli bilgi birikimi olmamaktadır. Bu oldukça normaldir çünkü sosyal medya alanında gelişmek için tüm verileri bilmek ve bunları kontrol edebilmek gerekmektedir. Sosyal medya bugün hayatımızın adeta merkezinde yer alırken, firmanın sosyal medyada göz önünde olması ciddi bir satış ve kazanç elde edilmesini sağlayacaktır.

Bu aşamada bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Ancak bu hizmeti nereden aldığınız da önemlidir çünkü kendinizi işin uzmanlarına bırakmanız daha avantajlı olacaktır. Sosyal medya hassas dengelere sahiptir. Günümüzde pek çok sosyal medya platformu vardır ve markaya bağlı olarak hangilerinin yürütülmesi gerektiği ve bunların nasıl yapılacağına özel bir çalışma belirlenmesi gerekmektedir. Sosyal medya tasarımında kullanılan renkler, gönderiler ve içeriklerin yayınlanma tarihleri, sosyal medyada firmaların cevap verme süreleri, içeriklerin yönetimi, hesapların halkla ilişkiler sürecini yönetmek gibi pek çok işlem bulunmaktadır. Bunlar için ilk aşama hesap açmadır. Ardından ise ortak bir strateji belirlenerek bu strateji doğrultusunda gerekli paylaşımlar yapılmaktadır. Tüm bu süreçte sosyal medya danışmanlığı hizmetinin ardından bir raporlama çıkarılmaktadır ve bu rapor sizlerle de paylaşılmaktadır.

 


Google AdWords Reklamları

MEDYATÖR İNTERAKTİFGoogle AdWords bugünkü adı ile “Google Ads” olarak anılmaktadır. Google reklamları aslında en yoğun bütçe alan alandır ve ne kadar etkili olduğunu da buradan anlamak mümkündür. Google reklamları aslında 2000 yılından beridir vardır ancak dijital pazarlamanın yoğun hale geldiği bu süreçte çok daha etkili bir platform olmuştur. Google’a reklam vermek farklı bütçeler  ile olmaktadır. Ancak konu sadece reklam vermek değildir. Bu alanda uzmanlar reklamların nereye ne şekilde verileceğine dair bir çalışma yürütmektedir.

Aynı zamanda bu sürecin raporlaması da yapılmaktadır. Google AdWords reklamları kapsamı özellikle yazı odaklıdır. Burada bir başlık  ve buna yönelik bir açıklama şarttır. Aynı zamanda sitenin alan adı da bu aşamada önemlidir. Siteniz üstte yer alırken en kısa ve net kelimeler ile sitenin kapsamı anlatılmalıdır. Buna ek olarak sitenin amacına hizmet eden, siteye çeken terimler kullanılmalıdır. Tabi ki tek standart bu değildir. Bunun yanında anahtar kelime kullanımı, kalite puanı ve teklifler de önem kazanmaktadır. AdWords’ün çalışma sisteminde tercih edilen her şey bir diğerini etkilemektedir.

 


Facebook ve Instagram Reklamları

MEDYATÖR İNTERAKTİFTeknolojinin sosyal medya ile kendini gösterdiği bu dönemde, en popüler sosyal medya uygulamaları arasında Facebook ve Instagram yer almaktadır. Bu iki siteye verilen reklamlar oldukça başarılı sonuçlar ile dönmektedir. Facebook ve Instagram reklamlarının avantajı oldukça fazladır. Çünkü burada hem reklamın kitlesini hem de bunun sürecini belirleme imkanına sahiptir. Bunun yanında reklamı veren kişi veya kuruma da analizler sunar.

Yapay zekanın etkili özelliklerini kullanması açısından Facebook ve Instagram reklamları ve bunların etkisi görmezden gelinemez. Reklam yapılan kitle Facebook ve Instagram üzerinde bulunuyorsa bu çok daha etkili sonuçlar doğurmasını sağlamaktadır. Ancak böyle bir durum söz konusu değil ise bu durum da analiz edilerek bu yöntemden vazgeçilmektedir.

 


Youtube Marketing

MEDYATÖR İNTERAKTİF Youtube marketing aslında bir dijital pazarlama çeşidi olmaktadır. Youtube özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan bir uygulamadır ve dünyada da itibarı oldukça fazladır. Bu nedenle burada verilen reklamlar çok daha etkili sonuçlar sunabilmektedir. Youtube aslında insanların sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri anlayabilmek üzerine özel bir alana sahiptir.

Beğenme, beğenmeme, paylaşma, abone olma gibi butonlar aslında birçok şeyin reklamını yaparken hedef kitle seçmeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda daha fazla insana hitap etme imkanı bulmaktadır. Bunun için ibr Youtube hesabı açılması oldukça önemlidir. Sponsorlu reklamlar içerisinde yer alacak olan reklamlar için gerekli görsel tasarım ve video prodüksiyon çalışmaları da yapılmaktadır. Yani hizmet kapsamımız bünyesinde pazarlamanın bütünü yer almaktadır.

 


Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlamanın birtakım yöntemleri vardır. Ancak dijital pazarlama yöntemleri her zaman değişkendir ve bu nedenle firmanın veya markanın hitap ettiği kitle çok daha önemlidir. Bu esas alınarak bir veya birden fazla yöntem tercih edilmelidir. Dijital pazarlama yöntemleri ile maksimum verim alabilmek mümkündür. Bu e-ticaret siteleri için mümkün olduğu gibi pazarlamanın tüm kapsamı için de geçerlidir.

 • SEO diğer adı ile arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. Dijital pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip olan arama motoru optimizasyonu, ticaret ve firma sitelerinin arama motorlarında çok daha öne çıkması için gerekli bir çalışmayı kapsamaktadır. En üst sıralarda ve önde olan firmaların tıklanma oranlarında ciddi bir yükselme bulunmaktadır. Sadece bu yeterli olmasa da pek çok aşamada oldukça etkilidir.
 • E-posta pazarlaması uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir ve aslında müşteri ile direkt iletişimde olma imkanı sunmaktadır. Firmaların sitelerini ziyaret eden müşterilere e-posta avantajı sunulmaktadır ve müşterilerin tercihine göre onlarla direkt mail yolu ile iletişime geçilebilmektedir. Aynı zamanda firmanın kendisini hatırlatması açısından da önemlidir.
 • Sosyal medya pazarlaması, son yılların trend pazarlama yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntem ile sosyal ağların bütünü veya önemli bir kısmı kullanılmaktadır. Burada bütçe konusunda tereddüttü olan firmalar için de bir avantaj vardır çünkü bu yöntem tam bir fiyat performans olarak görülmektedir.
 • İçerik pazarlaması ile firmalar kendilerini ve ürünlerini anlatabilme avantajı bulmaktadır. Elbette her içerik bu kapsama girmez bu nedenle doğru bir içerik üretimi dikkate alınmalıdır. Var olan müşterilerin bilgilenmesi ve yeni gelen müşterilerin temel bir fikre sahip olması için içerik pazarlamasında düzen oldukça önemlidir.
 • Re marketing tekniği yeniden pazarlama olarak da bilinmektedir. Bir site daha öncesinde ziyaret edildiğinde bu sitenin ve özellikle ziyaret edilen ürünlerin sonrasında da kişinin önüne çıkma tekniğidir. Özellikle alışveriş sitelerinin yaygın bir şekilde kullandığı görülmektedir.
 • SEM diğer adı ile Search Engine Marketing hizmeti arama motorlarının sonuç bölümü ile ilişkilidir. Ücretli bir sistemdir ve bütçe ile ilişkilidir. Sitenin üste çıkması sayesinde satışlarında yükselme de beklenen bir durumdur.
 • Display Advertising sistemi sayesinde daha uzun süreli ektili reklamlar elde edilebilir. Video içerikleri de barındıran bu sistem sayesinde görüntülü reklamlardan en iyi verim alınabilir. Yani birden fazla reklam yerine görüntülü formdaki tek bir reklam da firma bazında etkili olabilmektedir.

 


Dijital Pazarlamanın Önemi

MEDYATÖR İNTERAKTİF Dijital pazarlamanın önemi son yıllarda gün be gün artmaktadır. Dijital pazarlama sayesinde birçok firma ve marka öne çıkmaktadır. Bu durum aynı zamanda firmaların ve markaların para kazanması ile de alakalıdır. Dijital pazarlama hizmeti sonucunda ektili sonuçlar alınabilir. Ancak burada dijital pazarlama hizmetini aldığınız firmaya dikkat etmelisiniz. Firmanın düzenli olarak siteniz ve reklamlarınız için çaba yürütmesi gerekmektedir. Bu çabaların doğru ve belirlenen plan üzerinden gitmesi de oldukça önemlidir. Düzenli raporlar dikkate alınmalıdır. Bu raporlar eksiksiz ve objektif bir biçimde incelenmelidir. Tüm bunları sağlayan Medyatör firmamız, sizlerin marka veya firmaları için en iyi stratejileri oluşturmaktadır. Dijital pazarlamanın etkisini bu firmalar yoğun olarak görmektedir.

 


Dijital Pazarlamanın Performans Göstergeleri

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlamanın birçok performans göstergesi vardır. Bu göstergelerin düzenli olarak takip edilmesi ve verilerin alınması gerekmektedir. Bu hizmetin bütünü de dijital pazarlama içerisinde yer almaktadır. Bu göstergeler aynı zamanda dijital pazarlama hizmetinin ne kadar başarılı olduğunun görülmesi açısından da etkilidir. Bunların başında web sitesi ziyaretleri gelmektedir. Sitenin ortalama ziyaret sayısı üzerinden çalışmalar yürütülmektedir.

Dijital pazarlama hizmeti başladıktan sonra sitenin ziyaretçi sayısında artış incelenmelidir. Bunun yanında siteye giren ziyaretçinin sitede ne kadar kaldığına ve ilk kez siteyi ziyaret edenlerin yaptıklarına değinilmelidir. Siteyle girdikleri ilk etkileşim üzerinden bir analiz yapılmalıdır. Bunlara tıklanma oranı yani CTR da dahildir. Bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdeliği üzerine birtakım çalışmalar da analize dahil edilmelidir. Siteye tıklansa da bu süreçte sitede gösterilen ortalama süreç de önemlidir. Tüm bunların yanında pazarlama ROI’si dikkate alınır. Çünkü yapılan pazarlama kampanyasına harcanan bütçe ve zaman önem arz etmektedir. Bu nedenle aslında maliyet ile gelirin oranlaması yapılmaktadır.

Bu hesaplama uzun süreli olarak yapılır ve bu doğrultusunda net bir gelir ve yatırım hesaplaması gerçekleşir. Ancak bunlar web sitesi üzerinden hesaplama göstergelidir. Bu nedenle aslında daha pek çok gösterge olduğundan söz etmek mümkündür. Youtube, Instagram, Facebook ve daha pek çok sosyal medya ve uygulaması üzerinden analizler yapılmaktadır. Analizler siteye özel olabildiği gibi bizlerin üzerinde çalıştığı özel programlar da bulunmaktadır.

 


Hangi Dijital Pazarlama Yöntemi Tercih Edilmeli?

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlama yöntemlerinin sayısı fazla olsa da hangisinin tercih edileceği merak konusudur. Ancak bunun için genel geçer herhangi ibr bilgi bulunmamaktadır. Böyle şeyler söylense de aslında bu doğru değildir. Çünkü her firmaya farklı bir pazarlama yöntemi gerekmektedir. Bazen ise birden fazla pazarlama yöntemi öne çıkmaktadır.

Her firma için dijital taktikleri oldukça geliştirmek gerekmektedir. Bu geliştirmeler firmalara özeldir ve buna uygun proje planlamaları yapılmalıdır. Elbette bu taktiklere bağlıdır ve bu taktikleri etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Çalıştığınız dijital pazarlama firması bunun en önemli unsurudur. Bazen öyle firmalar vardır ki buna küçük ölçekli işletmeler örnek gösterilebilir.

Bu küçük ölçekli işletmelerin SEO stratejileri veya e-postalar ile duyurulan indirimler, avantajları çok daha etkilidir. Ancak büyük firmalar için daha ciddi ücretlendirmeler ve bunlarla gelen daha iyi çalışmalar yapmak mümkündür. Örneğin web yayınları, ücretli programlar ve benzeri bu kapsama dahildir.

 Dijital pazarlama ve dijital medya ilişkisi için de belirli çalışmalar yapılmalıdır. Bazı firmalar için ses içerikli dijital medyalar etkili olur iken bazı firmalar için de uygulama içinde anında bildirimler öne çıkmaktadır. Elbette banner reklamlar ve pencere reklamları da birçok firma için tercih sebebidir. Dijital pazarlama için birkaç alternatif yol daha vardır. Bunlardan biri internet pazarlaması iken diğeri de içerik pazarlamasıdır. İnternet pazarlaması aslında bir kapsamdır ve içerisinde pek çok unsuru barındırır. Aslında esas müşteriye erişmek için tercih edilen yöntemlerden biridir.

 


Dijital Pazarlama Fiyatları

MEDYATÖR İNTERAKTİFDijital pazarlama hizmeti kadar bu hizmetin fiyatlandırması da birçok kişi için önemlidir. Markalar veya firmalar fiyatlandırmaya oldukça dikkat etmektedir. Bu nedenle yapılacak işlemler kadar dijital pazarlama fiyatları bilgilerinin de verilmesi gerekmektedir. Dijital pazarlama fiyatları belli başlı noktalara göre bir bütçelendirmeye sahip olur. Burada en etkili unsurlar Google ADS ve SEO’dur. Aynı zamanda sosyal medya ve Youtube gibi uygulamalar da etkili faktörler arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Bu hizmetler için öncelikle firma veya marka incelemesi yapılması gerekmektedir.

Bizlerle iletişim kurduktan sonra Medyatör ekibi olarak gerekli çalışmayı başlatıyoruz. Sizlerin web sitelerinin öne çıkmasını sağlarken var ise ürünlerinizin satışını arttırmak üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Elbette tüm bunlar bir süreçtir çünkü bu işlemler için sizlerin hitap ettiği kitleyi belirlemek gerekmektedir. Bu süreçte tamamen sizlerle iletişimde kalarak aslında istediğiniz sonuca doğru giden bir süreci başlatıyoruz. İlk incelemeden önce bir fiyatlandırma yapılması da mümkün olacaktır. Bu sayede sizler fiyatlandırma kapsamına giren hizmetleri de öğrenebilirsiniz.

Sözleşmelerimiz yapılmaktadır ve fiyat size uyuyorsa ödemeler aylık ya da yıllık olacak şekilde tercih edilebilmektedir. Bir web sitesinin ve markanın istenen noktaya gelmesi bir anda değil, ancak belirli bir zaman karşılığında olabilmektedir. Bu aşamada bizler süreç içerisinde istikrarı tutuyoruz ve buna göre web sitenizi, markanızı öne çıkarıyoruz. Bu nedenle sözleşmeler sürecin garantisi açısından gereklidir. Daha ayrıntılı bilgi almak ve markanızın istenen performansı sağlayabilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.